چاپ
ارسال به دوست

اطلاعیه شماره 2 اداره کل دامپزشکی استان اردبیل در خصوص احتمال وقوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

با توجه به شیوع فصل گرما و تکثیر و فعالیت کنه ها روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل با صدور اطلاعیه مجدد درباره احتمال وقوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هشدار داد و از عموم مردم خواست با دقت و حساسیت بیشتری موارد بهداشتی ذیل را رعایت فرمایند.

با توجه به شیوع فصل گرما و تکثیر و فعالیت کنه ها روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل با صدور اطلاعیه مجدد درباره احتمال وقوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هشدار داد و از عموم مردم خواست با دقت و حساسیت بیشتری موارد بهداشتی ذیل را رعایت فرمایند.

 1. -    بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام و یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده ای است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون و ترشحات لاشه دام و انسان آلوده منتقل می شود بنابراین لازم است دامداران ، کارگران دامداریها ، ذبح کنندگان و سلاخان ، کارگران کشتارگاهها و تمام افراد مرتبط با دام بیشتر ار دیگر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند.
 2. -    دامداران از انتقال ، خرید و فروش دامهای مشکوک و غیربومی بدون مجوز دامپزشکی خودداری کرده و با استفاده از سموم مناسب که در تمامی داروخانه های دامپزشکی سطح استان موجود است دامها و جایگاههای دامی را به طور مستمر و مداوم سمپاشی کنند و از جداسازی و له کردن کنه های موجود بر روی دامها بپرهیزند.
 3. -  شهروندان از خرید گوشت­ های بدون برچسب و مهر بهداشتی دامپزشکی و حاصل از کشتار غیرمجاز دام خودداری نموده
   و پس از خرید گوشت از مراکز معتبر و تحت نظارت دامپزشکی حداقل 24 ساعت گوشت را در دمای یخچال 4-0
  درجه سانتی گراد نگهداری نمایند.
 4. -    آلایش خوراکی دامی شامل دل ، جگر ، قلوه به صورت بسته بندی کددار و تحت نظارت دامپزشکی که دارای تاریخ تولید و انقضاء است خریداری نموده و از خرید آن بصورت فله ای و حاصل از کشتار غیرمجاز دام جداً خودداری نمایند زیرا این آلایش در انتقال بیماری به انسان حساسیت بالاتری دارند.
 5. -    رعایت بهداشت فردی و توصیه های بهداشتی و استفاده از دستکش در هنگام خردکردن گوشت و آلایش دامی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
 6. -     دام آلوده مخزن و ناقل این بیماری است در حالیکه ظاهر دام کاملاً طبیعی است و دام بیمار بجز تب خفیف علائم کلینیکی خاصی ندارد و در صورت ابتلای انسانی اگر اقدامات درمانی انجام نگیرد می تواند جان فرد مبتلا را به شدت در معرض تهدید جدی قرار دهد.
 7. -    شهروندان بعنوان ناظر بهداشتی دامپزشکی در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی و کشتار دام در خارج از کشتارگاه مراتب را از طریق تماس با سامانه 1512 یا با شماره تلفن 33394800 به اداره کل دامپزشکی استان اردبیل گزارش نمایند.


 • فایل پیوست :
 • کد خبر: ٢٥٢٦٢٣/
 • ١٣:١٢ - 1399/03/18/
 • تعداد بازدید: 145

خروج
آدرس سازمان دامپزشکی کشور

آدرس: اردبیل، بزرگرا شهدا، خیابان دامپزشکی

تماس با ما
 • تلفن: 04533394800

 • کد پستی: 5617649159

 • فکس: 04533394655

لینک ها
آمار بازدید
 • بازدید این صفحه : 16925
 • بازدید امروز : 75
 • کل بازدید : 91798
 • بازدیدکنندگان آنلاين : 1
تلفن ارتباط مردمی سازمان دامپزشکی کشور 1512
تاریخ آخرین بروزرسانی سایت: 1399/10/25